سامانه وام ازدواج

سامانه وام ازدواج

سامانه وام ازدواج هر ساله متناسب با نرخ تورم و رشد قیمت ارز، محاسبه می‌گردد و با اقساط ۱۰ ساله، و سود ۴ درصدی، از طریق تمامی شعب بانکی در سراسر کشور، در اختیار واجدین شرایط و متقاضیان دریافت وام ازدواج قرار می‌گیرد.

ثبت نام وام ازدواج

سامانه وام ازدواج

طی سال‌های اخیر، آمارهای منتشر شده توسط سازمان ثبت احوال کشور حاکی از آن بوده که به دلیل عدم تمایل جوانان به تشکیل خانواده، در چند دهه‌ی آینده، با کاهش جمعیت جوان کشور روبه‌رو هستیم. پس از تحقیق و پژوهش‌های گسترده‌، برخی از جامعه‌شناسان و متخصصان جمعیت‌شناسی، با تایید این فرضیه، دلیل اصلی این مساله، و ریشه‌ی اصلی بروز آن را عدم توانایی جوانان در برآورد هزینه‌های شروع زندگی مشترک دانسته‌اند.

طی سال‌های اخیر، آمارهای منتشر شده توسط سازمان ثبت احوال کشور حاکی از آن بوده که به دلیل عدم تمایل جوانان به تشکیل خانواده، در چند دهه‌ی آینده، با کاهش جمعیت جوان کشور روبه‌رو هستیم. پس از تحقیق و پژوهش‌های گسترده‌، برخی از جامعه‌شناسان و متخصصان جمعیت‌شناسی، با تایید این فرضیه، دلیل اصلی این مساله، و ریشه‌ی اصلی بروز آن را عدم توانایی جوانان در برآورد هزینه‌های شروع زندگی مشترک دانسته‌اند.

بر همین اساس دولت تصمیمی اتخاذ نمود که طی آن، لایحه‌ی طرح حمایت مالی از جوانان برای آغاز زندگی مشترک (وام ازدواج) به تصویب مجلس رسید، با این هدف که کمک‌هزینه‌ی ازدواج بتواند گره‌گشای مشکلات مالی جوانان در ابتدای شروع زندگی‌شان باشد.

شرایط اخذ وام ازدواج

مهم‌ترین شرط ثبت‌ نام و اقدام برای دریافت وام ازدواج، برخورداری از تابعیت ایرانی است. لازم به توضیح است چنانچه فردی دارای تابعیت ایرانی باشد، اما ساکن ایران نباشد، همچنان امکان درخواست برای اخذ این وام نیز وجود دارد و محدودیتی برای متقاضیان ایرانی ساکن کشورهای دیگر اعمال نخواهد شد.

دومین شرط اقدام برای اخذ وام ازدواج، که اساسی‌ترین و مهم‌ترین الزامات دریافت این وام است، تعداد درخواست متقاضیان وام ازدواج است. به معنای ساده‌تر اگر فرد متقاضی در گذشته از این وام استفاده کرده باشد، نمی‌تواند مجددا برای دریافت وام ازدواج اقدام نماید، در حقیقت هر فرد ایرانی تنها یک بار می‌تواند وام ازدواج دریافت کند.

قوانین کلی و ضوابط دریافت وام ازدواج در کلیه‌ی مبالغ

۱. دریافت تسهيلات ازدواج، منوط به عدم دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در گذشته است.

۲. چنانچه فرد متقاضی قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده باشد، علی‌رغم ازدواج دوم یا بیش‌تر، همچنان می‌تواند از تسهيلات قرض‌الحسنه وام ازدواج بهره‌مند گردد.

۳. هر یک از زوجین مستلزم ثبت‌نام جداگانه در سامانه قرض‌الحسنه ازدواج هستند.

۴. کلیه‌ی اشخاص حقیقی دارای ۱۸ سال تمام که سابقه‌ی چک برگشتی یا اقساط معوقه در سیستم بانکی کشور را نداشته باشند، می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند.

۵. ارائه‌ی سند رسمی ازدواج زوجین که در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد الزامیست.

ثبت نام وام ازدواج

نحوه ثبت‌نام وام ازدواج

۱. اولین مرحله برای ثبت‌نام جهت اخذ وام ازدواج، ورود به وب‌سایت رسمی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج است.

۲. پس از ورود به سامانه‌ی اصلی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در آدرس فوق، قوانین و مقررات را به دقت مطالعه کنید.

۳. به خاطر داشته باشید هر یک از زوجین می‌بایست فرم ثبت‌نام جداگانه‌ای برای دریافت وام ازدواج پر کنند، بنابراین نیاز است دو فرم مجزا یکی با مشخصات شخص شما، و فرم دیگر با مشخصات همسر شما تکمیل شود.

۴. پس از این‌که مراحل اینترنتی ثبت‌نام را تکمیل کردید، یک پیامک از سامانه تسهیلات وام قرض‌الحسنه، که حاوی یک کد ده دقمی است، به شماره موبایلی که در فرم وارد کرده‌اید برای شما ارسال خواهد شد.

نکته مهم: به خاطر داشته باشید که از این مرحله به بعد، درخواست شما برای اخذ وام ازدواج با این کد رهگیری شناسایی و پیگیری می‌شود، بنابراین حتما آن را در گوشه‌ای یادداشت و ذخیره کنید.

میزان اقساط ماهانه وام ازدواج

۱. اقساط وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی: بازپرداخت هر قسط برای وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۸۳۳,۳۳۳ تومان به ‌ازای هر یک از زوجین است.

۲. اقساط وام ازدواج ۷۰ میلیون تومانی: بازپرداخت هر قسط برای وام ازدواج ۷۰ میلیونی در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۵۸۳,۳۳۳ تومان به ‌ازای هر یک از زوجین است.

۳٫ اقساط وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومانی: بازپرداخت هر قسط برای وام ازدواج ۱۲۰ میلیونی در سال ۱۴۰۱ مبلغ یک میلیون و ۹۱ هزار تومان به ‌ازای هر یک از زوجین است.

۴٫ اقساط وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی: بازپرداخت هر قسط برای وام ازدواج ۱۵۰ میلیونی در سال ۱۴۰۱ مبلغ یک میلیون و ۳۶۴ هزار تومان به ‌ازای هر یک از زوجین است.

کارمزد وام ازدواج

توجه داشته باشید که در بازپرداخت اقساط هر سال، حداکثر تا دو سال به مدت ۲۴ ماه، ۴ درصد کارمزد در بازپرداخت اقساط لحاظ خواهد شد.

مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۱

۱. وام ۱۲۰ میلیون تومانی برای هر یک از زوجین (در مجموع ۲۴۰ میلیون تومان)
۲. وام ۱۵۰ میلیون تومانی برای بانوان زیر ۲۳ سال
۳. وام ۱۵۰ میلیون تومانی برای آقایان زیر ۲۵ سال

مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۱

به صورت کلی هر ساله مبلغی با احتساب تورم، به وام ازدواج جوانان اضافه می‌گردد که پس از نشست مجلس و دولت، آنچه اعلام شده این است که به دلیل نوسانات بازار ارز، امکان تعیین مبلغ دقیق وام ازدواج قابل پیش‌بینی نیست. با این حال در روزهای گذشته برخی کارشناسان عنوان کرده‌اند که وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان، در نظر گرفته خواهد شد.

واجدین شرایط دریافت وام ازدواج

۱٫ دارای تابعیت ایرانی باشد.

۲٫ تا کنون وام ازدواج را دریافت نکرده باشد.

۳٫ تاریخ عقد آنها بعد از ۰۱‏/۰۱‏/۱۳۹۷ باشد.

۴. کد رهگیری ده رقمی را دریافت کرده باشد.

مهلت دریافت وام ازدواج

پس از ثبت‌نام در سامانه تسهيلات قرض‌الحسنه وام ازدواج، و دریافت کد رهگیری ده رقمی، تا دوازده روز مهلت دارید با در دست داشتن مدارک خواسته شده، برای دریافت وام ازدواج به شعب بانک انتخابی خود مراجعه کنید. در صورت عدم مراجعه‌ی حضوری به شعبه‌ی مذکور، درخواست متقاضی از سوی بانک حذف شده و کد رهگیری باطل می‌گردد.

بانک‌ های ارائه دهنده‌ی وام ازدواج

فهرست تمامی بانک‌ها و موسسات مالی ارائه دهنده‌ی وام ازدواج ۷۰ میلیونی، وام ازدواج ۱۲۰ میلیونی، وام ازدواج ۱۵۰ میلیونی، یا سایر مبالغ تسهیلات ازدواج، برخی از این اسامی عبارتند از:

بانک پارسیان، بانک تجارت، بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک سپه، بانک صادرات، بانک ملت، بانک ملی، بانک مهر ایران.

مدارک لازم برای ثبت‌نام وام ازدواج ۱۴۰۱

۱. اصل سند ازدواج

۲. کپی تمام صفحات سند ازدواج

۳. اصل شناسنامه‌ی زوجین به همراه کپی از تمام صفحات شناسنامه جهت ارائه به بانک

۴. اصل کارت ملی زوجین به علاوه‌ی کپی از پشت و روی کارت

۵. اصل شناسنامه‌ی ضامن به همراه کپی از تمام صفحات شناسنامه جهت ارائه به بانک

۶. آدرس دقیق پستی به همراه کد پستی صحیح

۷. ثبت‌نام در سامانه‌ی تسهیلات قرض الحسنه‌ی وام ازدواج و دریافت کد رهگیری ده رقمی جهت ارائه به بانک

شرایط اخذ وام ازدواج ۱۲۰ میلیونی

۱. دارای تابعیت ایرانی باشد.

۲. تا کنون وام ازدواج را دریافت نکرده باشد.

۳. تاریخ عقد آنها بعد از ۰۱‏/۰۱‏/۱۳۹۷ باشد.

۴. کد رهگیری ده رقمی را دریافت کرده باشد.

۴. در سامانه تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج ثبت‌نام کرده باشد.

۵. کد رهگیری ده رقمی را دریافت کرده باشد.

شرایط اخذ وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومانی

برای برخورداری از این وام زوجین می‌بایست تابعیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند. همچنین جهت دریافت وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومانی داشتن کارت شناسایی ملی جدید، و ارائه‌ی کد پستی محل سکونت خود الزامی‌ست. وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومانی به افرادی تعلق می‌گیرد که در گذشته از این وام استفاده نکرده باشند.

شرایط اخذ وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی

برای برخورداری از این وام زوجین می‌بایست تابعیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند. همچنین جهت دریافت وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی داشتن کارت شناسایی ملی جدید، و ارائه‌ی کد پستی محل سکونت خود الزامی‌ست. وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی به افرادی تعلق می‌گیرد که در گذشته از این وام استفاده نکرده باشند.

شرایط اخذ وام ازدواج ۲۴۰ میلیون تومانی

برای برخورداری از این وام زوجین می‌بایست تابعیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند. همچنین جهت دریافت وام ازدواج ۲۴۰ میلیون تومانی داشتن کارت شناسایی ملی جدید، و ارائه‌ی کد پستی محل سکونت خود الزامی‌ست. وام ازدواج ۲۴۰ میلیون تومانی به افرادی تعلق می‌گیرد که در گذشته از این وام استفاده نکرده باشند.

شرایط اخذ وام ازدواج ۳۰۰ میلیون تومانی

برای برخورداری از این وام زوجین می‌بایست تابعیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند. همچنین جهت دریافت وام ازدواج ۳۰۰ میلیون تومانی داشتن کارت شناسایی ملی جدید، و ارائه‌ی کد پستی محل سکونت خود الزامی‌ست. وام ازدواج ۳۰۰ میلیون تومانی به افرادی تعلق می‌گیرد که در گذشته از این وام استفاده نکرده باشند.

مشخصات و مدارک موردنیاز ضامن برای اخذ وام ازدواج

مدارک موردنیاز ضامن شرکت‌های دولتی به شرح زیر است:

۱. اصل شناسنامه‌ی ضامن به همراه کپی از صفحات اول و دوم شناسنامه جهت ارائه به بانک

۲. کارت شناسایی ملی به علاوه‌ی کپی از پشت و روی کارت

۳. حکم کارگزینی

۴. پرینت گردش حساب کلیه حساب‌های بانکی در سه ماه آخر با مهر بانک

۵. گواهی کسر از حقوق، آخرین نسخه

۶. اصل و کپی اجاره‌نامه یا سند ملکی به‌علاوه‌ی یکی از قبوض

مدارک موردنیاز ضامن شرکت‌های خصوصی به شرح زیر است:

۱. اصل شناسنامه‌ی ضامن به همراه کپی از صفحات اول و دوم شناسنامه جهت ارائه به بانک

۲. کارت شناسایی ملی به علاوه‌ی کپی از پشت و روی کارت

۳. گواهی اشتغال به کار به علاوه‌ی فیش حقوقی با مهر و سربرگ شرکت

۴. پرینت کلیه حساب‌های بانکی برای سه ماه آخر با مهر بانک

۵. گواهی کسر از حقوق، آخرین نسخه

۶. اصل و کپی اجاره‌نامه یا سند ملکی به‌علاوه‌ی یکی از قبوض

مدارک موردنیاز ضامن بازنشسته به شرح زیر است:

۱. اصل شناسنامه‌ی ضامن به همراه کپی از صفحات اول و دوم شناسنامه جهت ارائه به بانک

۲. کارت شناسایی ملی به علاوه‌ی کپی از پشت و روی کارت

۳. حکم بازنشستگی

۴. گواهی کسر از حقوق، آخرین نسخه

۵. اصل و کپی اجاره‌نامه یا سند ملکی به‌علاوه‌ی یکی از قبوض

مشخصات ضامن برای اخذ وام ازدواج

برای برخورداری از این وام زوجین می‌بایست تابعیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشند. همچنین جهت دریافت وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومانی داشتن کارت شناسایی ملی جدید، و ارائه‌ی کد پستی محل سکونت خود الزامی‌ست. وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومانی به افرادی تعلق می‌گیرد که در گذشته از این وام استفاده نکرده باشند. وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی به زوج‌هایی که تاریخ عقد محضری آن‌ها بعد از روز یکم فروردین ماه سال ۱۳۹۷ باشد تعلق می‌گیرد.

مهلت بازپرداخت اقساط و کارمزد وام ازدواج

مهلت بازپرداخت اقساط وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی ده سال معادل ۱۲۰ ماه است که با هدف کمک به قشر جوان تازه ازدواج کرده، سود چهارصدی برای آن در نظرگرفته شده است.

مدت زمان انتظار برای دریافت وام ازدواج

با توجه به این‌که اعلام زمان‌بندی مراحل انجام کار، توسط شعب بانکی و از طريق سازمان‌های دولتی ناظر تعیین می‌گردد، متقاضی می‌تواند برای اطلاع از روند پیشرفت درخواست وام ازدواج خود به مراکز مربوطه مراجعه کند یا از طریق تماس با بخش پشتیبانی هر یک از مراکز، درخواست خود را پیگیری کند.

پرسش‌های متداول متقاضیان وام ازدواج

آيا کليه بانکها نسبت به پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج از طريق سامانه اقدام می‌نمايند؟

خیر، در حال حاضر تنها بانک های که در سامانه‌ی تسهیلات قرض‌الحسنه وام ازدواج اعلام شده است برای دریافت وام ازدواج معتبر و قابل استناد هستند.

چه زمانی می‌توانم دوباره وام ازدواج بگیرم؟

چنانچه در گذشته یک مرتبه این وام را دریافت کرده باشید، امکان درخواست مجدد برای شما وجود نخواهد داشت، زیرا مطابق سیاست‌های دولت و ضوابط تعیین شده توسط بانک مرکزی کشور برای تسهیلات ازدواج، هر فرد دارای تبعیت ایرانی تنها یک بار می‌تواند وام ازدواج دریافت کند.

آيا می‌توانم پس از ثبت‌نام در یکی از بانک‌ها، درخواست خود را غیرفعال کنم و بانک خود را تغییر دهم؟

اگر قصد دارید بانکی که برای دریافت وام ازدواج خود انتخاب کرده‌اید را تغییر دهید، کافیست پس از ثبت‌نام در سامانه تسهيلات قرض‌الحسنه وام ازدواج، و دریافت کد رهگیری ده رقمی خود، در بازه‌ی زمانی مقرر، که اعتبار آن ۱۲ روز پس از دریافت کد رهگیری از سامانه است، به بانک انتخاب شده مراجعه نکنید. در این صورت، به دلیل عدم مراجعه‌ی حضوری به شعبه‌ی مذکور، از سوی بانک عامل حذف خواهید شد و پس از سیزده روز، می‌توانید بانک دیگری را برای دریافت وام ازدواج خود انتخاب کنید و مجددا مراحل ثبت‌نام و دریافت کد رهگیری ده رقمی را از سر بگیرید.

آيا برای دريافت تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج، ثبت‌نام يكی از زوجین كافی است؟

طبق قوانین ثبت شده در سامانه‌ی تسهیلات قرض‌الحسنه‌ی وام ازدواج، تنها کسانی در لیست مشمولین شرایط دریافت وام قرار خواهند گرفت که هر دو نفر (زوج و زوجه) نسبت به تکمیل ثبت‌نام در سامانه و دریافت وام ازدواج اقدام کرده باشند.

شرایط سنی مجاز برای دريافت تسهيلات قرض الحسنه ازدواج چند سال است؟

طبق اعلام سامانه‌ی تسهیلات قرض‌الحسنه‌ی وام ازدواج، شرایط سنی مجاز برای دریافت این وام در واجدین شرایط خانم ها، ۱۳ سال، و برای واجدین شرایط آقایان ۱۵ سال تمام است

سامانه وام ازدواج

مطالب مرتبط :

وام ازدواج دوم امکان پذیر هست؟

ثبت نام فوری وام ازدواج

جستجوهای مرتبط